blockchain | בלוקצ'יין

בלוקצ'יין – הטכנולוגיה שמשנה את העולם

הבלוקצ'יין וכל הנושא של המטבעות הדיגיטליים הם הנושא החם ביותר כרגע בכל העולם ולפחות בתחום הכלכלי. עם זאת עבור רבים מאתנו מדובר עדיין במשהו מעט חמקמק. אנחנו מבינים אך לא ממש מבינים... 

האמת היא שהבלוקצ'יין הוא נושא פשוט מאוד וברגע שנקלוט את המבנה ואת התיאוריה נוכל להבין הכול. אז מהי טכנולוגיית בלוקצ'יין? מה ההשלכות שלה? איך היא עובדת? על כך ועוד במאמר שלפניכם.

קצת היסטוריה...
במהלך כל ההיסטוריה ולמעשה עד היום זה כך – כאשר אנשים רוצים להעביר כספים או כל מוצר אחר שהוא בעל ערך – הנוהג הוא להסתמך על בנקים, על ממשלות או על כל מתווך אחר אשר ניתן לתת בו אימון. המתווכים למיניהם מבצעים שורה של משימות בכדי להצדיק את האמון כמו שמירת תיעוד של ההעברה, בדיקת אותנטיות ועוד. בלוקצ'יין פותח עבורנו עולם חדש בו אנחנו למעשה יכולים לוותר על התיווך ועל כל מה שכרוך בכך. (בדרך כלל תשלומים של הרבה כסף...)

בלוקצ'יין, מטבעות דיגיטליים וכל מה שביניהם...
למטבעות הרגילים שיש לכל אחד מאתנו בארנק ישנה צורה ברורה ומוסכמת כאשר אנחנו מכירים את סימני ההיכר של כל מטבע. המטבע הדיגיטלי הינו שונה לגמרי. מדובר במטבע שנמצא למעשה אך ורק בעולם אחד. הוא נמצא רק בעולם הדיגיטלי. בניגוד לכל סוגי השטרות והמטבעות אשר אותם אנחנו מכירים לאורך כל ההיסטוריה הרי שלמטבע הדיגיטלי אין גורם רשמי המנפיק אותו והוא לא נמצא תחת השפעה של ממשלות, גופים ארגוניים גדולים או בנקים. המטבע הדיגיטלי מנוהל על ידי מערכת שמבוססת על קוד פתוח. כיום הביטקוין הוא המרכזי והנפוץ ביותר כאשר אחריו יש לנו את המטבע המתחרה – לייטקוין.

המטבעות הדיגיטליים מבטאים למעשה את התפיסה של הבלוקצ'יין. זוהי התפיסה הטכנולוגית שאנחנו מכירים היום בעולם האינטרנט כאשר היא מבטאת למעשה קיום פעילות עסקית זאת מבלי שתהיה מערכת אחת המנהלת אותו. הטכנולוגיה של הבלוקצ'יין היא זו שלמעשה מחליפה את הבנקים כאשר במערכת נרשמים כל הפעולות שנעשו עם המטבעות הדיגיטליים כולל תנועות ויתרות וזה גם מונע הונאות. נוכל לדמות זאת לבנק אחד גדול אשר כולם עושים בו שימוש.

כל פעולה הנעשית בעולם הביטקוין נסגר ונחתם על ידי נוסחה מתמטית מורכבת הסוגרת את חבילת המידע המכונה – בלוק. הבלוק שנסגר מצטרף לשרשרת של בלוקים וננעל בחתימה דיגיטלית קשורה לבלוק הקודם. באופן כזה ישנה הגנה מפני רמאויות בגלל השמירה על רצף החתימות. כי אי אפשר יהיה לשנות פרטים בבלוקים קודמים. 

הבלוקצ'יין זוהי בעצם שיטה. מדובר בטכנולוגיה של הצפנה, טכנולוגיה המשמשת כאבטחה למסחר ולהפצה של כסף דיגיטלי (אך לא רק- כפי שנפרט בהמשך)

היתרונות של בלוקצ'יין:
אבטחת מידע – בניגוד למערכות מידע אחרות הרי שבלוקצ'יין נבנה באופן מאובטח היוצר הגנה על גבי הגנה. המשתמשים בבלוקצ'יין בונים את הבלוקים זו על גבי זו כאשר בכל אחד מהבלוקים מוצפנים מפתחות פרטיים או ציבוריים. בכדי שניתן יהיה לבצע שינוי באחד מהבלוקים יש צורך בשחזור של כל הבלוקים הקיימים כך שמדובר בדבר שהוא בלתי אפשרי כמעט לחלוטין.

כלכלה חכמה – העולם שלנו הולך ומחכים מתקופה לתקופה כאשר לרוב משייכים את המונח 'חכמה' לפיתוחים האלקטרוניים השונים. גם כאן מדובר בהמרה של הסכמים לשפה דיגיטלית וזה למעשה פותח עולם חדש בכל מה שקשור לעולם המסחר. אם כיום אנחנו יודעים כי חברות האשראי, הבנקים חברות הסליקה וכל מי שמעביר עבורנו כספים אמור גם לגזור קופונים בדרך הרי שהשיטה של בלוקצ'יין עושה סוף לדבר הזה. כי בשפה הדיגיטלית יעברו הכספים ללא תיווך וללא תשלומי עמלות מיותרים בדרך

בלוקצ'יין – לא רק למטבעות דיגיטליים
למעשה משמש הבלוקצ'יין הרבה מעבר למטבעות הדיגיטליים. היה מי שדימה את הבלוקצ'יין ביחס למטבעות הדיגיטליים כהשוואה לאינטרנט ביחס לאי-מייל. לא ייתכן שהאינטרנט נוצר רק עבור האימייל כך גם הבלוקצ'יין הוא מפותח ונרחב הרבה מעבר למה שאנחנו רואים אותו כיום ויש לו שימוש רב בעולם.

 הבלוקצ'יין משנה ועוד ישנה מאות ואלפי תעשיות המסתמכות כיום על מתווכים שונים. זה כולל הצבעות ממוחשבות, חוזים חכמים לנכסי נדל"ן ניהול נתונים רפואיים, של פציינטים, הוכחות בעלות על תכנים דיגיטליים ובכלל בכל נושא פיננסי, כמו נדל"ן וכדומה.

הבלוקצ'יין פותח בפנינו אופק חדש של התנהלות מהירה וזורמת הרבה יותר בכל התחומים בהם הוא אפשרי. מלבד זאת משפיע הבלוקצ'יין על תשלומי התיווך שכיום מהווים נטל כבד הן על פרטיים והן על עסקים. 

התייעצות ברשת


FACEBOOK COMMENTS WILL BE SHOWN ONLY WHEN YOUR SITE IS ONLINE

חדשות נוספות

הרשם

לקבלת מידע על מטבעות דיגטליים